Anmeldelse: Nattens Drømme, Svendborg Teater (Svendborg BalletTeater)

Anmeldelse: Nattens Drømme, Svendborg Teater (Svendborg BalletTeater)

Af Christian Skovgaard Hansen

Det kan godt være, at det er koldt derude, og sneen stadig driller. Men det sætter ikke en stopper for en tur til Svendborg – og gudskelov for det. Vi fortryder i hvert fald ikke, at vi har taget turen til Sydfyn. Denne aften har Svendborg BalletTeater premiere på Nattens Drømme på Svendborg Teaters mindre scene.

Aftenens program består af de tre værker ”Speak-easy”, ”De tre Gratier” fra ”Fædrelandets Muser” og til slut ”Maria’s Dream”. Det er tre vidt forskellige værker, og den viser os ballettens mange forskellige former.

Første værk er urpremieren på den danske koreograf og danser Robert Thomsens ”Speak-easy”. En speak-eay er en hemmelig, ofte skjult var, der serverede alkohol under den amerikanske forbudsperiode i 1920’erne og starten af 1930’erne.

Scenen er netop sat på en af disse barer, og aftenen fyldes med alkohol, der udløser både begær, flirten, jalousi og kærlighed, men også humor og venskab – og naturligvis dans. Og netop dansen bruges til at lede os igennem aftenen, hvor vejene for de fire par mødes på kryds og tværs. Undervejs mindes vi kortvarigt om politiet og myndighederne ”ude på den anden side”. Baren bliver dog ikke opdaget, og festen kan heldigvis fortsætte.

Robert Thomsens koreografi blander den klassisk ballet med jazz- og showdans. De otte dansere, Jimin Kim, Carl Anton Riise Jacobsen, Sahel Flora Pascual, Claire Gillard, Francesco Capasso, Vincent Vernal, Laurie Nielsen og Arthur Wille, slår sig legende løs, når de frejdigt og humor leder os gennem den festlige aften, hvor vi møder alle barens mange gæster. Slapstick-humoren er velafbalanceret, så det aldrig bliver for meget.

Efter pausen er det tid til aftenens anden værk. Bournonville-ekspert Dinna Bjørn har rekonstrueret uddraget ”De tre Gratier” fra August Bournonvilles ballet ”Fædrelandets Muser”. De tre gratier, Aglaia, Eufrosyne og Thalia, er i romersk mytologi gudinder for ynde, skønhed og glæde, og både ynde, skønhed og glæde går igen hos de tre dansere.

De tre dansere Sahel Flora Pasqual, Jimin Kim og Claire Gillard viser, at de smukt mestrer Bournonvilles svære trinsprog og holdning. Musikken til ”De tre Gratier” af J.F. Fröhlich arrangeret af komponist Jesper Hansen spilles smukt live af Ellen Vognsgaard på violin og Emil Dalgaard på klaver.

Aftenen sidste værk er den tjekkiske koreograf Petr Zuskas ”Maria’s Dream”. Det er en hyldest til en af verdens første balletstjerner Maria Taglioni (1804-1884), som var indbegrebet af den romantiske ballet og den første ballerina der dansede på tå. Hun er mest kendt for at være den første ballerina der dansede hovedpartiet i ”Sylfiden” på Pariseroperaen i 1832. I denne ballet tager man udgangspunkt i Marias mere skrøbelige og kunstneriske side, hvor hun drømmer sig ud i en park hvor fire mænd sidder og fodrer svaner, og hvor hun pludselig blander sig med dem. Balletten er fra 2001, og Petr Zuska har kigget på den med helt nye øjne, så den fremstår frisk og specielt lavet til danserne i Svendborg.

Laurie Nielsen danser rollen som Taglioni som den hvide svane med komik og timing, der blander sig i de fire herrers gøremål. De fire herrer starter ud i almindeligt tøj, mens de fodrer svanerne. Men snart sværmer de fire herrer i tylskørter og bare overkroppe omkring hende, og med underspillet humor og jagt på den smukke svane leverer de den ene komiske situation efter den anden.

Den eneste rekvisit er en bæk, der flyttes rundt på hele scenen, og som kan bruges i alle mulige positioner. Alle fem dansere har styrke og styr på timingen, og under komikken aner vi, at der er mere end som så på spil i deres tilbedelse.

Det hele leveres i Michael Nøhrs flotte kostumer og med stemningsfuldt lys og lyd fra Ricko Hougaard og Mikkel Juul Eriksen.

Med Nattens Drømme leverer Svendborg BalletTeater en forestilling af international format, og det er imponerende, hvad de på få år har fået op at stå, og at de kan tiltrække dygtige dansere og koreografer til byen. De viser, at de med balletchef Per Lundsgaard og direktør Claus Bjerregaard i spidsen vil sætte Svendborg på ballettens landkort, og kan de holde formen fra denne aften, lover de godt for fremtiden!

Og som de siger, så skaber de ballet til mindre scener, og balletter som kan tages med rundt i landet til andre små scener. Dét kan vi kun håbe på sker, så endnu flere får glæde af Svendborg BalletTeaters små mesterværker.

Svendborg Balletteater

Svendborg Teater, Teatergade 2, 5700 Svendborg

Spilleperiode: 6.-8. februar 2026

Set den 6. februar 2026

Fotos: Per Joe Photography

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

Medvirkende: Jimin Kim, Carl Anton Riise Jacobsen, Sahel Flora Pascual, Claire Gillard, Francesco Capasso, Robert Thomsen, Vincent Vernal, Laurie Nielsen og Arthur Wille

Speak-easy

Koreografi: Robert Thomsen

De tre Gratier (fra Fædrelandets Muser)

Koreografi: August Bournonville,

Rekonstrueret og iscenesat af Dinna Bjørn

Musik: J.F. Fröhlich arrangeret af komponist Jesper Hansen

Musikere: Ellen Brunsbjerg og Emil Dalgaard

Nattens Drømme

Koreografi: Petr Zuska

Musik: Cesare Pugni og Camille Saint-Saëns

Kostumer: Michael Nøhr

Syerske: Inger Futtrup Nordgreen

Lys og teknik: Ricko Hougaard og Mikkel Juul Eriksen

Varighed: Ca. 1 time og 40 minutter inkl. pause

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *