Anmeldelse: Et skærsommernatsdrøn, Slotsgården ved Kongens Have (Teatret Slotsgården)

Anmeldelse: Et skærsommernatsdrøn, Slotsgården ved Kongens Have (Teatret Slotsgården)

Af Christian Skovgaard Hansen

Teatret Slotsgården betegner sig selv som ”Skævt, fandenivoldsk og underholdende teater under åben himmel.” Og dét lykkes til fulde med årets sommerforestilling Et skærsommernatsdrøn.

Som titlen antyder er grundfortællingen William Shakespeares komedie ”En skærsommernats drøm”, hvor den ene rammefortælling afløser den næste rammefortælling, der afløser den næste rammefortælling. De forskellige kærlighedsfortællinger, hvor både menneskene og alferne har deres hyr med kærligheden, krydser vej med en gruppe amatørskuespilleres oplevelser en skærsommernat i eventyrskoven udenfor Athen. Hvem elsker hvem, og hvem får hvem? Drømmen bliver ikke helt uden grund til et drøn!

Jo Hedegaard og Johan Sarauw (og sidstnævnte har også iscenesat) har gendigtet og dramatiseret fortællingen nu på blankvers. Fortællingen er på en gang dekonstrueret, men samtidig får vi hele den Shakespeare’ske galskab, alt imens teksten også er aktuel i dag, når en række af nutidens store emner tages under kærlighed behandling. Miljøet og klimaet, wokeisme, queerteori, (de mange) identiteter samt EU og arbejdskampe blander sig i de centrale temaer om kærlighed, jalousi og sorg, hvor de forskellige følelser flere gange krydser spor.

Forvirret? Måske! Men det behøver du ikke være. Hedegaard og Sarauw har elegant fået gendigtet historien, så humor og alvor går hånd i hånd, og vi tabes aldrig trods det til tider hastige tempo, der heldigvis tøjles af fortællingens karakterer.

Meget sigende består fortællingens skuespillertrup af en flok mere eller mindre duelige håndværkere i ”Håndværkernes Skuespillerlaug”, som meget passende undervejs tager navneforandring til ”Deconstruction Workers Group”, når de netop vil opføre en dekonstrueret udgave af skuespillet ”Pyramus og Thisbe”!

Skuespillerholdet består i år af Laura Kjær, Carla Thurøe, Anne Laybourn, Amalie Bergholdt, Lukas Lykke, Thomas Diepeveen, Emil Hyldeborg og Evrim Benli (hvor sidstnævnte er tilbage på scenen efter at være blevet afløst af teaterleder Jacob Moth-Poulsen til premiereaftenen).

Lige så meget pondus Evrim Benli har som Kong Oberon, lige så charmerende kejtet og alligevel kløgtig er han som stilladsarbejderen Brunses æsel. Laura Kjær som Hermina mestrer hele spektret fra det mest stille og ærbare til fluks herefter at blive vild og ende i nærmest ophidset raseri. På et splitsekund kan den ungdommelige glæde afløses af et hidsigt temperament. Emil Hyldeborgs Puk er skarp og præcis, når han går lige til kanten, og han udstiller vores egne – til tider – modsatrettede tanker.

Carla Thurøe er sød som den ulykkelige Helena, men allermorsomst er hun som den bralrende og lettere skrydende vvs-mand (m/k), der nu skal spille mand i skuespillet. Lukas Lykke er sød som Lysander, der – i hvert fald en overgang – identificerer sig som en ”Svend”, og han er uimodståelig, når han som en del af håndværkernes skuespiltrup må spille den ufarlige farlige løve, Thomas Diepeveen er morsom både som ung, tilsidesat elsker og som den umage håndværkertrups leder, Anne Laybourn er yndig, men samtidig myndig som Titania, og Amalie Bergholdt er god i diverse småroller.

Hele det unge hold yder gode præstationer, når de boblende bringer den legende og underfundige tekst til live. De springer ind og ud af de forskellige roller og med de hastige kostumeskift drives fortællingen løbende fremad. Det hele foregår som vanligt i en lige så legende og farverig scenografi med ditto kostumer.

Det er første gang, at Teatret Slotsgården tager livtag med Shakespeare, og det lykkes ganske godt. Et skørsommernatsdrøn bliver netop en skøn drøn af skærsommernat, hvor forviklingerne og forvirringerne står i kø, inden det hele løser sig.

Det er en legende, forførende og vovet (teater)leg, hvor den herskende anarkiske tilgang alligevel tøjles, så der også kommer en god substans og kløgt med i fortællingen. Årets forestilling bliver derfor til netop ”crazy good summer theatre”!

Teatret Slotsgården

Slotsgården ved Kongens Have, Odense C

Spilleperiode: 13. juli-27. juli og 5.-7. august 2024

Forestillingen spiller herudover ved KUNSTEN i Aalborg i perioden den 29. juli-3. august 2024

Set den 27. juli 2024

Fotos: Teatret Slotsgården

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

https://www.teatretslotsgaarden.dk/%C3%A5retsforestilling

Medvirkende: Laura Kjær, Carla Thurøe, Anne Laybourn, Amalie Bergholdt, Lukas Lykke, Thomas Diepeveen, Emil Hyldeborg og Evrim Benli

Dramatiker: William Shakespeare

Dramatiseret af: Jo Hedegaard og Johan Sarauw

Instruktion: Johan Sarauw

Varighed: Ca. 1 time og 40 minutter uden pause

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *