Anmeldelse: Gøg og Gokke – I tykt og tyndt, Odsherred Teater (Odsherred Teater og DON GNU)
Af Christian Skovgaard Hansen
Odsherred Teater har endnu engang slået sig sammen med den fysisk udfoldende teatergruppe Don Gnu. Efter tidligere at have kastet sig over klassikeren ”90 års-fødselsdagen”, har de nu sat fokus på Gøg og Gokke med forestillingen Gøg og Gokke – I tykt og tyndt.
Gøg og Gokke – Stan Laurel og Oliver Hardy – var et britisk-engelsk komikerpar, der dukkede frem i Hollywood i 1920’erne og 1930’erne. De var særligt kendt for deres slapstick-komik, hvor de tos forskelligheder bragte dem i problemer gang på gang. Laurels Gøg var den kluntede, usikre og til tider barnlig bangebuks, mens Hardys Gokke var en mere hård, opblæst og selvsikker bølle.

Deres kendingsmærker er blandt andet deres bowlerhatte. Dem møder vi heldigvis også her, hvor de fra start ligger foran klaveret. Andrea Lindenegs scenografi er skarp og enkel, når stumfilmsuniversitet møder Don Gnus fysiske leg i Leiv Arne Kjøllmoens iscenesættelse.
Don Gnu bestående af Kristoffer Louis Andruo og Jannik Elkær spiller rollerne som Gøg og Gokke. Deres bevægelser og kostumer ligner forlægget, og så tilgiver vi, at kropsbygningerne ikke helt passer.
Henrik Ipsen spiller en lang række omkring dem, og rollerne spænder ganske vidt. Han er alt fra rekrutterende militærmand, barmfager skønjomfru og bokser, og han som deres modspiller prøver han løbende at fange Gøg og Gokke på det forkerte ben. Samtidig bliver han flere gange en aktiv medspiller i de fysiske udfoldelser. Alle rollerne er velspillede og morsomt fremført.

Med på scenen allerede fra første færd er også pianist Jakob Lindbirk som på klaveret leverer hele lydbilledet til forestillingen. Musikken er timet og tilrettelagt, så det passer perfekt til scenerne, og de forskellige musikalske arrangementer er velspillede og ganske bredde i udtrykket.
Handlingen er vag, men den er der. Der oprustes til krig. Alle arbejdsduelige mænd skal indkaldes militæret, hvis de er arbejdsledige. Det er Gøg og Gokke, men de vil absolut helst undgå at blive indkaldt til militæret. Der kigges derfor i jobannoncerne i avisen, men de vil jo helst være fri, og sandt at sige er de heller ikke just gode til ret mange jobs. I deres jagt på at undgå at komme i militæret følger vi de tos krumspring i en række forskellige scener, som på sin vis også kan stå alene langt hen ad vejen.

Det er her, at forestillingens største svaghed er. Historien bliver ganske enkelt for tynd, og selvom forestillingen kun varer fem kvarter, bliver den alligevel lidt for lang i spyttet. Det ville kun have gjort noget godt for forestillingen, hvis den var blevet strammet op både i handling og fysisk udfoldelse.
Gøg og Gokke – I tykt og tyndt bliver et kærligt gensyn med Gøg og Gokke og deres slapstick-komik. Don Gnus performance er overordnet elegant, vild og underholdende, og deres og Henrik Ipsens skuespil gør sammen med det samlede lydbillede alligevel forestillingen underholdende, selvom handlingen er lidt lang og tynd. Det er en sød hyldest til Gøg og Gokke.
Odsherred Teater og DON GNU
Odsherred Teater, Algade 36, 4500 Nykøbing Sjælland
Spilleperiode: 19. november-13. december 2025
Set den 4. december 2025
Fotos: Emilia Therese
Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:
Medvirkende: DON GNU (Jannik Elkær og Kristoffer Louis Andrup) og Henrik Ipsen
Instruktør: Leiv Arne Kjøllmoen og DON GNU
Kapelmester, arrangør og pianist: Jakob Lindbirk
Scenograf og kostumedesigner: Andrea Lindeneg
Lyd- og lysdesign: Simon W. Mariegaard
Varighed: Ca. 1 time og 20 minutter uden pause
Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod
Følg os på Instagram:
@ungt_teaterblod


