Anmeldelse: Heids hævn, Frederikssund Vikingespil

Anmeldelse: Heids hævn, Frederikssund Vikingespil

Af Julie Vad B. Madsen

 

Årets Vikingespil Heids Hævn i Frederikssund tager dig med på en rejse gennem tre verdener, krig, håb og kærlighed. Og det er en rejse, som du ikke vil gå glip af! Med et stort cast, godt tempo, velskrevet historie og intense fægtekampe er man underholdt fra start til slut.

I menneskenes verden spreder Jættekvinden Angerboda håbløshed og krig i hendes togt mod at få menneskene til at opgive deres tro på Guderne, så hun kan starte Ragnarok. Imens vokser to drenge op i Midgård. Helge er forældreløs og drillet, men høvdingesønnen Lauge tager ham ind, og de bliver som brødre. Lauges far, Høvding Einer gør gamle fjender til venner, da han slutter fred med en nabostamme, men ikke alle er lige begejstrede og misforståelser, vrede og jalousi er alt Heid, den genfødte Angerboda, skal bruge for at fuldføre sin plan. Når det bliver sværere at skelne ven fra fjende og Guderne ikke besvarer ens bønner, hvor vender man sig så hen?

heids hævn-DSC_0352 [1600x1200]

Stykket har omkring halvtreds skuespillere, og 120 statister i alle aldre, som danner hverdagslivet i vikingebyen, så man virkelig får følelsen af at kigge ind i en vikingeby. Disse talentfulde medvirkende har flotte kostumer, og deres præstationer ledsages af levende heste, som galoperer over scenen, og hunde, som løber rundt i udkanten af byen. Hertil høre brug af ægte flammer og rød, som skaber en fantastiske stemning, mens man sidder i det fri omkranset af træer. Lyden er klar. Der er god afstemning mellem baggrundslyd og stemmer, da alt er optaget på forhånd, så man ikke går glip af den leverede dialog. Alt dette fylder spillepladsen godt ud.

Når der bliver sagt vikinger, bliver der også sagt sværdkampen. Når kampene først starter foregår der mellem 10-15 små sværdkampe rundt om på scenen, med en intensitet, hurtighed og vildskab, så man ikke ved hvilken af kampene, man skal holde fokus på. Det er veløvet og veludført, og jeg har ikke set bedre. Disse veludførte sværdkampe leverer stor intensitet og spænding til stykkes, som flot balanceres med humor og overraskelse, samt en følelsesmæssig rutsjebane, som underbygges af inklusion af slowmotion og flashback og en pointe om, at kærlighed kan tage mange former.

heids hævn-DSC_0421 [1600x1200]

Det er instruktør Louise Schouws fjerde og sidste vikingeforestilling, og jeg kan kun kalde den vellykket. Hele scenen er i brug, og mens dialogerne foregår midt på scenen, har hun formået at få folkemængden til at være en inkluderet del af forestillingen, som de følger med fra siderne. Med små detaljer, som helt små børn, der er de første, vi ser, når folkemængden går på scenen, til brugen af pladsen mellem og bag publikum til jætternes overraskelsesangreb, gør helhedsindtrykket fuldendt.

Det er svært at fremhæve nogen, da castet er så stort og hver skuespiller bidrager til det samlede billede. Niklas Noe-Nygaard som Lauge og Johannes Jeffries Sørensen som Helge lever en broderfremstilling, som er medrivende og viser, at blod ikke afgøre familie. Anne-Mette Bach som Angebola og Thea Møller Nielsen som Heid leverer overbevisende skurke, så man kan føle hævnlysten strømme fra dem. Mens Emma Jeffries Sørensen, som Mira leverer en kvindelig helt at heppe på, som flot portrætterer udfordringer, som vi alle kan identificere os med.

heids hævn-DSC_0339 [1600x1200]

Til hele oplevelsen hører også omgivelserne, selvom de ikke er decideret med i stykket og dermed går lidt ud over, hvad jeg skal anmelde. Men når man ankommer til Friluftsscenen ankommer man i Midgård, hvor man kan gå rundt i et vikingemarked og blandt statister og skuespillere i deres kostumer, så stemningen er sat. Man kan komme helt tæt på Thor eller jætterne, hvilket skaber en fuldendt oplevelse.

Så er du ung, ældre eller har børn, så vil alle føle sig underholdte af Heids hævn. Og dette stykke har gjort, at jeg er tilbage næste gang, de opsætter et vikingespil.

 

Frederikssund Vikingespil

Friluftsscenen, Kalvøvej 26, 3600 Frederikssund

Spilleperiode: 22. juni-15. juli 2018

Set den 22. juni 2018

Foto: Tommy Henningsen

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

https://vikingespil.dk/index.php/arets-forestilling/heids-haevn-2018 og

https://vikingespil.dk/index.php/info/priser-billetsalg

Medvirkende: Anne-Mette Bach, Thea Møller Nielsen, Nikki Jeffries, Daniel Spenner, Laura Hansen, Line Ullmann, Christian Andersen, Jan Baun, Simon Thage Schwarz, René Ullmann, Martin Nielsen, Thomas Clausen, Sabrina Jill Jensen, Camilla Svingfors, Charlotte Holst, Hanne Møller Nielsen m.fl.

Forfatter: Morten Bonde Stenger

Instruktør: Louise Schouw

Varighed: Ca. 2 timer og 30 minutter med pause

 

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:
@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *