Anmeldelse: Renæssance, Nørrebro Teater
Af Christian Skovgaard Hansen
Hver alder har sin charme, og bare fordi man når en vis alder, betyder det ikke, at livet er forbi. Samtidig kan de forskellige aldersgrupper lære noget af hinanden og de (alders)stadier, som de hver især er i. Sådan er det måske bare ikke altid i virkeligheden, hvor særligt dem over pensionsalderen måske glemmes lidt. Men sådan burde det være.

”Renæssance” betyder opblomstring eller genoplivning af noget, så det får fornyet popularitet og udbredelse. Og det er netop dét, som vi skal opleve her. Vi møder 10 kvindelige skuespillere, Kirsten Olesen, Ulla Henningsen, Pia Rosenbaum, Marianne Mortensen, Hanne Hedelund, Rikke Wölck, Sonja Oppenhagen, Birgitte Raaberg, Ann Hjort og Jannie Faurschou, som alle er over 67 år. Hver for sig og ikke mindst tilsammen er det dem, der er i fokus her. Vi oplever netop deres renæssance, når de nu får en mulighed for at tale til os alle.
De 10 skuespillere er slet ikke færdige endnu. De både kan og vil høres og ses endnu. Det skal de også. Og det bliver de heldigvis her. Både hver for sig og sammen får vi af dem fortalt forskellige situationer. Det er situationer, som de 10 medvirkende selv har stået i, men det er samtidig også genkendelige og universelle situationer, som stort set alle andre også kunne eller kunne komme til at stå i. De er alle 10 på scenen hele vejen igennem, så de fremstår som én helhed, en generation, når de hver især fortæller deres historie. Ensomhed, helbredet, børn og børnebørn, sex, minder og død er blot nogle af de emner, som vi kommer igennem.

Instruktør og dramatiker Kamilla Wargo Brekling omdanner nemlig de 10 skuespilleres egne erfaringer, oplevelser, drømme og visioner som grundlag for teksten, ligesom der er blevet afholdt samtalesaloner med kvinder i pensionsalderen, hvis fortællinger er forestillingens fundament. Sammen med co-iscenesætter, koreograf og dramaturg Karina Dichov Lund har hun sammensat og iscenesat en varm og enkel, men alligevel indsigtsfuld og dyb, forestilling.
Og det nærvær, ærlighed og kærlighed kan mærkes i fortællingen, når disse generelle betragtninger blandes med skuespillernes egne erfaringer og oplevelser. Der er plads til fortvivlelse, sorg, glæde, humor og eftertænksomhed. Vi bliver mindet om alt det, som pludselig indfinder sig, når vi bliver ældre, så der sker livsforandrende ting. Men bare fordi, at de 10 skuespillere allerede har levet et langt liv, betyder det – gudskelov – ikke, at livet er slut endnu. Det kan dog være, at de nu skal (gen)finde sig selv og deres plads i samfundet. Men der er ingen tvivl om, at de stadig har en plads i samfundet.

Alberte Winding og Andreas Fuglebæk har komponeret en række sange til forestillingen, og de tilføjer både et par pusterum og en følelsesfuldhed. Særligt afslutningsnummeret om, hvad de egentlig efterlader sig, står stærkt. Vi bliver her mindet om, at det er os, der er tilbage, når de væk – og at vi lever på tidligere generationers liv, som de nu har formet liv og samfund. Karin Gille har stået for den enkle scenografi og kostumerne.
Renæssance er først og fremmest en hyldest og et talerør til de 10 modne skuespillere. Men det er også en påmindelse til os andre, der endnu ikke har nået den alder, at hver alder har sine kendetegn og goder, og at der sagtens kan være masser af liv tilbage i livets efterår.

Forestillingens primære publikum er måske nok den modne kvinde, der kan genkende sig selv i de 10 medvirkende. Men både et yngre publikum og mænd i alle aldre kan også få noget ud af forestillingen. Man går fra teatersalen med en tanke om, hvordan livet egentlig har udfoldet og vil udfolde sig, hvilke minder en generation efterlader til den næste, hvad der venter os, og hvordan vi forvalter både den venten og resten af livet. Det er ikke så slemt endda at blive ældre.
Nørrebro Teater, Ravnsborggade 3, 2200 København N
Spilleperiode: 14. februar-28. marts 2026
Set den 21. februar 2026
Fotos: Liv Latricia Habel og Jonas Bie
Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:
Medvirkende: Kirsten Olesen, Ulla Henningsen, Pia Rosenbaum, Marianne Mortensen, Hanne Hedelund, Rikke Wölck, Sonja Oppenhagen, Birgitte Raaberg, Ann Hjort og Jannie Faurschou
Dramatiker: Kamilla Wargo Brekling
Musik og sangtekster: Alberte Winding og Andreas Fuglebæk
Iscenesættelse: Kamilla Wargo Brekling
Co-iscenesættelse, koreograf og dramaturg: Karina Dichov Lund
Scenografi og kostumedesign: Karin Gille
Lysdesigner: Mia Jandje Willett
Lyddesign og musiker: Alice Carreri
Varighed: Ca. 1 time og 30 minutter uden pause
Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod
Følg os på Instagram:
@ungt_teaterblod


