Anmeldelse: Et juleeventyr, Det Ny Teater

Anmeldelse: Et juleeventyr, Det Ny Teater

Af Christian Skovgaard Hansen

De fleste kender Charles Dickens julefortælling ”Et juleeventyr” fra 1843. Jan Hertz, som har fået idéen og har iscenesat, og Lars Kaaber, som har bearbejdet Dickens’ tekst, har nu omsat historien til en monolog, som spiller i Balletsalen næsten øverst oppe på Det Ny Teater.

Hovedpersonen er stadig den gnavne, ensomme gnier Ebenezer Scrooge, der hader julen, og som kalder alt, der har med julen at gøre for ”humbug”. Han har værdsat penge over alt andet livet igennem, og da hans partner Marley dør, kunne Scrooge ikke drømme om at skifte virksomhedsskiltet, da det jo var for dyrt!

En aften hjemsøger Marleys genfærd ham, og genfærdet advarer Scrooge om, at han vil få besøg af tre juleånder – fortidens, nutidens og fremtidens ånd. Ånderne tager ham med på en rejse gennem natten, og rejsen bliver en påmindelse om håb, tilgivelse, julens glæder og ikke mindst julens sande mirakel. Scrooge er en ny mand, da natten er omme, og han indser, at han kan forandre sig.

I Det Ny Teaters version af fortælling er fokus på det mørke, alvorstunge og eftertænksomme i fortællingen. Lars Kaaber har fint bearbejdet og beskåret teksten, uden at noget af fortællingen er gået tabt, selvom der naturligt må tilpasses lidt hist og her. Fortællingen er skarp og tæt. Kasper Beknes har stået for lysdesignet, og Troels Kaaber er komponist og lyddesigner, og både lys- og lydbillede er fornemt med til at sætte den rette stemning for fortællingen, og begge dele bliver fine medspillere i fortællingen.

Det er en glimrende idé, som Jan Hertz har fået. Den dystre tilgang passer godt til fortællingen, og det er interessant, at fokus er sat på fortællingens mørke sider i stedet for på det komiske og det lette, som det ofte sker. Der er dog heldigvis alligevel plads til lidt tiltrængt humor i portrætterne og replikkerne. Hertz’ iscenesættelse omsætter imponerende flot teksten og det faktum, at der kun er én skuespiller til alle rollerne, til scenen.

Der er 20 karakterer i fortællingen, og Kim Hammelsvang spiller dem alle. Han er både fortælleren, de mange karakterer, som Scrooge møder, og ikke mindst Scrooge selv. Det gør han formidabelt, og det er imponerende, som han lynhurtigt kan skifte mellem de forskellige karakterer, som hver især får deres helt eget liv både i krop og stemme. Det er forrygende skuespilkunst.

Forestillingen spiller som sagt i Balletsalen, som er en lille sidesal til foyeren. Vi sidder på begge sider af scenen, og vi er ganske tæt på fortællingen. Det er intimt, og vi føler, at vi er med i Scrooges tarvelige lejlighed og i byens mørke gader, når ånderne tager Scrooge med på tur. Der er ganske få rekvisitter, og ellers skabes fortællingen af Hammelsvangs skuespil.

Heldigvis er der også lyspunkter, når Et juleeventyr nærmer sig sin slutning. Scrooge har nemlig fundet ud af, at penge ikke er alt, og at man kommer længst med glæde og medmenneskelighed, og han ender som et nyt menneske. Det bliver alligevel en glædelig jul.

Denne version af Et juleeventyr er ikke for de mindste. Men den har eftertænksomheden og teatermagien på plads. Selvom Dickens’ tekst er fra 1843, er den stadig evigaktuel, og dens emner kan man også have godt af at blive mindet om som voksen i dag. Det er tid til at rette op på alting.

Jan Hertz’ iscenesættelse af Lars Kaabers tekst giver et godt grundlag, som eminent effektueres af Kim Hammelsvang i alle fortællingens mange roller, som alle sidder lige i skabet.

Det Ny Teater, Balletsalen, Gl. Kongevej 29, 1610 København V

Spilleperiode: 28. november-21. december 2025

Set den 28. november 2025

Fotos: Det Ny Teater

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

https://detnyteater.dk/forestillinger/et-juleeventyr-en-magisk-monolog

Medvirkende: Kim Hammelsvang

Idé og iscenesættelse: Jan Hertz

Bearbejdelse af Dickens’ tekst: Lars Kaaber

Lysdesign: Kasper Beknes

Lyddesign og komponist: Troels Kaaber

Kostumier: Mette Uhrenholt

Varighed: Ca. 1 time og 5 minutter uden pause

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *