Anmeldelse: Og vi skal videre…, MAGT

Anmeldelse: Og vi skal videre…, MAGT

Af Mathias Sauer

 

Så er det vist også sidste gang, at Ørkenens Sønner har turneret Danmark tyndt. MAGT har nemlig indtaget scenen, og de er forhåbentlig kommet for at blive.

 

Noget af det første der fangede min opmærksomhed, ved min ankomst til Hofteatret, var et lille program for aftenens forestilling bestående af et foldet A4-ark med dertilhørende tekst og sort-hvid billeder. Øverst på forsiden stod der: ”Magttårnet”.

 

FB_IMG_1465840742739

 

Det er nok, noget nært, det mest underholdende program, jeg nogensinde har læst. Og heldigvis var aftenens højdepunkt, for morskab, ikke nået endnu.

 

Da forestillingen starter, og vi stifter bekendtskab med de unge mandlige skuespillere og musikere, går det hurtigt op for én, hvor MAGT har hentet deres inspiration fra. Der er nemlig en rimelig stor lighed mellem brodermenigheden og de gamle logebrødre.

 

Det kan godt være, at dette ikke var tydeligt for alle publikummer, men da jeg har set min andel af Ørkenens Sønner-shows gennem tiderne, så var det ikke svært at spotte lighederne mellem de to grupper. Dog er der den meget væsentlige forskel, at MAGT fokuserer en stor del på politisk satire, og det er dejligt, til en afveksling.

 

FB_IMG_1465840773744

 

For det kan godt være, at anmelderne siger noget helt andet, men nogle gange kunne jeg godt ønske mig lidt mere end latrinær humor og platte ordspil om kønsorganer, når jeg ser et sketchshow.

 

Der er steder, hvor MAGT gør brug af disse kneb, og det er bestemt ikke forbudt, men jeg føler, at gruppen er bedre, end som så. Personligt er jeg i hvert fald gladere for den samfundskritiske vinkel, som gruppen har valgt at ty til i store dele af forestillingen.

 

Desværre kan nogle af de forskellige sketches virke lidt flade og for langtrukne, ind i mellem. Pointerne er nemlig ikke mere geniale end det åbenlyse, og så kan et par minutter pludselig virke som lang tid.

 

FB_IMG_1465840752874

 

Men hvor MAGT måske mangler timing og beherskelse af det komiske, har de en enorm force i deres sangtalenter. De synger og harmonerer virkelig smukt. Og sangene er helt klart også forestillingens højdepunkter rent underholdningsmæssigt. Teksterne er skarpe og morsomme, og gruppen kommer virkelig til sin ret i de mange numre.

 

En stor ros skal også lyde til de to musikere, som gjorde et fantastisk stykke arbejde.

 

Med løftet om et nyt show til efteråret kan jeg kun se frem til flere af disse forfriskende indspark af satire, sat i scene af brodermenigheden MAGT. Og de skal videre…

 

 

 

Gæstespil af MAGT

Hofteatret, Christiansborg Ridebane 18, 1218 København

 

Fotos: MAGT

 

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *