Anmeldelse (re-anmeldelse): Jeppe på bjerget, Aarhus Teater

Anmeldelse (re-anmeldelse): Jeppe på bjerget, Aarhus Teater

Af Christian Skovgaard Hansen

Jeppe på bjerget er tilbage på Aarhus Teater (du kan læse væres anmeldelse fra forestillingen i vinteren 2025 her).

“Brød, mælk og sæbe!” Det er jo bare det, som Jeppe skal købe, når han bliver sendt til byen for konen Nille. Det ender bare ikke med, at han kommer hjem med varerne! Lige som så mange før, ender Jeppe i stedet med at gå på værtshuset og drikke pengene op. Nille er hård ved Jeppe på grund af hans drikkeri, og hun elsker at straffe ham med Mester Erik. Samtidig ydmyger hun ham ved at ligge i med andre mænd. I stedet for at løse problemer og være rationel, fortrænger Jeppe derimod dem ved at drikke heftigt – hvilket jo blot forstærker hans problemer. 

Områdets godsejer, baronen, og hans folk beslutter derfor at udføre et socialt eksperiment. De bærer Jeppe, der er sanseløs af druk, op i baronens seng for at se, hvad der nu vil ske. Jeppe vågner, og han spekulerer på, om han nu er i himmelen, eller om han stadig er levende. Spørgsmålet er, om han drømmer eller er i virkeligheden. Jeppe ændrer også karakter, og han bliver nu også en undertrykker. Han stilles for en domstol – fiktiv ganske vist – hvorefter han hænges på skrømt. Til sidst bringes han tilbage til den oprindelige tilstand – er han forandret?

Meget af alt dette er bevaret i Christian Lollikes fortolkning af Holbergs gamle komedie Jeppe på bjerget. Lollike har sammen med Anders Thure Djurslev og Njål Helge Mjøs bearbejdet fortællingen, hvilket de overordnet er sluppet godt fra, og Lollike selv har iscenesat. Men meget er også anderledes og opdateret i deres moderne og noget mere dramatiske version. Der er meget, der bærer præg af at være klassisk Lollike, og han balancerer glimrende fortolkningen mellem at være gal og genial. Opsætningen er den samme som i 2025, og ligesom dengang er der dog næsten for mange idéer, så publikum næsten får et mental overload. Det er heldigvis små ting, og generelt fungerer Lollikes version lige så skarp og spiddende i dag.

Jeppe på bjerget er trukket op i en moderne nu tid. Jeppe er nu en krigsveteran, som livet ikke har været helt nådig ved, og hans kone, Nille, må prostituere sig for, at de kan overleve. Jeppe er ikke just et godt forbillede for deres datter. Baronen er nu leder af en kunstnergruppe, der vil forsøge at gøre Jeppe til en del af deres næste nye kunstnerprojekt. Meget af den originale handling er derfor til stede, og publikum vil stadig genkende den klassiske fortælling. Men den har stort set hele vejen igennem fået et par Lollike’ske twist.

Thure Lindhardt er tilbage som Jeppe. Han er – stadig – genial i rollen. Han er lige dele stærk, sårbar og grum, og han balancerer og springer med lethed ud og ind af de forskellige følelser og udbrud, som han udsættes for. Lige så meget som Jeppe kan træde forkert, lige så meget bliver Thure Lindhardt på linjen i rollen, uden at han nogensinde falder ved siden af.

Nanna Bøttcher er glimrende som både Nille, som man egentlig burde have ondt af, men som man alligevel ikke kan have det, da hun ikke just gør det let for Jeppe, og som Dronning Mary, som måske, måske ikke får en kortere levetid på scenen. Jacob Kvols Madsen som baronen er også godt spillet igen. Han er tilpas grusom og grum, når han gør, som han vil, alene for at opnå kunstnerisk anerkendelse. Han har absolut ingen omtanke for andre.

Der er lidt ændringer i resten af ensemblet hist og her siden sidste gang. Det gør dog ikke noget, og hele ensemblet leverer gode præstationer, som er med til at forstærke forestillingens udtryk, ligesom de er med til at drive den egentlig grusomme handling frem. Mange fra ensemblet har egne sekvenser, som ikke kan undværes, samtidig med at de lydefrit indgår i det samlede hele.

Scenograferne David Gehrt og Ida Grarup har skabt en imponerende scenografisk ramme, hvor vi glider fra den triste lejlighed, hvor Jeppe og Nille bor, over baren, hvor Jeppe bruger en masse tid og ikke mindst penge, og til baronens seng, indtil vi ender i galgen. Deres kostumer passer også til Lollikes moderne udtryk, og de er lige dele flamboyante, vovede og afdankede.

Temaerne er mange her, og det er her, at Lollike måske nok kunne have skåret lidt i det hele, uden at forestillingen ville have mistet nævneværdigt. Vi møder krigsveteranernes PTSD, partnervold, ungdommens tanker om at blive til noget, underholdning for underholdningens skyld, magten og ikke mindst spillet om den, kunsten, og mere generelt samfundet i dag. Vi kunne måske godt have undværet noget af det. Lollikes version

Christian Lollikes version af Jeppe på bjerget er dermed stadig gal genial. Han trækker grusomt og alligevel elegant fortællingen op i en moderne nutid, hvor Jeppes druk og unoder måske skyldes noget lidt andet end på Holbergs tid. Forestillingen rummer også et par skarpe stikpiller til nutidens kunstverden og ditto samfund. Lollikes version af fortællingen holder derfor stadig, og der er al mulig grund til at købe en billet til forestillingen, mens der stadig er billetter at få. Afsted! 

Aarhus Teater i samarbejde med Holstebro Teaters Dansekompagni 

Aarhus Teater, Store scene, Teatergaden, 8000 Århus C

Spilleperiode: 20. august-3. oktober 2026

Set den 20. august 2026

Fotos: Rumle Skafte

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

https://www.aarhusteater.dk/det-sker/forestillinger/aktuelt/jeppe-paa-bjerget

Medvirkende: Thure Lindhardt, Jacob Madsen Kvols, Nanna Bøttcher, Christian Hetland, Anders Baggesen, Olaf Højgaard, Freja Klint Sandberg, Oskar Salvatore, Alvilda Lyneborg Lassen, Andreas Bruun Pedersen, Cecilia Gosilla, Lina Valantiejute samt Aarhus Teaters Kor og dansere fra Holstebro Dansekompagni

Af Ludvig Holberg

Bearbejdet af: Christian Lollike med Anders Thrue Djurslev og Njål Helge Mjøs

Iscenesættelse: Christian Lollike

Scenografisk koncept og Kostumedesign: David Gehrt og Ida Grarup

Koreografi: Marie Brolin-Tani og Luke Hodkinson

Scenografi og video content: David Gehrt

Lysdesign og video content: Jeppe Lawaetz

Lyddesign: Lars Gaarde

Dramaturg: Hanne Lund Joensen

Varighed: Ca. 2 timer og 30 minutter inkl. pause

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *