Anmeldelse (re-anmeldelse): Svanesøen, Det Kongelige Teater

Anmeldelse (re-anmeldelse): Svanesøen, Det Kongelige Teater

Af Ida Spedtsberg

Balletlegenden Svanesøen fortryller endnu engang på Operaens store scene. Den udødelige klassiker, som du kan læse resumeet af her, åbner sæsonen som repremiere, netop som efteråret har meldt sin ankomst. Og den holder stadig.

Det Kongelige Teaters Svanesøen i Nikolaj Hübbe og Silja Schandorffs udgave er koreografisk tæt på den russiske udgave. Kongen er død, og i jagten på sin kommende dronning møder Prins Siegfried, danset af solodanser Andreas Kaas, den hvide svane Odette, danset af solodanser Emma Riis-Kofoed. Hun er forhekset af den onde Von Rothbart, danset af solodanser Jón Axel Fransson, og i en fatal forveksling kommer Siegfried til at sværge troskab til den forkerte; den sorte svane Odile. Ondskabet vinder, og Siegfried bryder sit løfte til en fortvivlet Odette.

Det var en veloplagt trio, der dansede hovedpartierne denne repremiere. Emma Riis-Kofoed formåede både at danse en sart, sky hvid svane og en manipulerende sort svane. Og begge med stort teknisk overskud i de mange svære soli og pas de deux’er. Andreas Kaas’ Siegfried var rådvild, naiv og en smule ubehjælpsom i jagten på kærlighed, og også han leverede et godt niveau for aftenen. Ikke mindst var der god kemi og godt samarbejde mellem de to.

Jón Axel Franssons ondskab lurede lige under kanten som Von Rothbart, og med sine kraftfulde spring og dramatiske overblik fik han os alle til at hade hans skikkelse.

Og korpset gjorde det godt! Det er et maraton af en ballet med uendelige spring og meget lange ståpauser for de hvide svaner. Men der var tydeligt blevet øvet præcision og linjer, og det gav pote. Måske mændene i korpset kunne have gavn af at øve samme timing og præcision i deres fælles stykker. I den famøse første akts pas de trois, danset af Tobias Praetorius, Silvia Silvini og Ji Min hong skinnede især førstnævnte igennem. Og også Caroline Baldwins ungarske prinsesse til ballet efterlod et ekstra godt indtryk.

Og så er det jo noget af den flotteste musik af Tchaikovsky, du kan ønske dig. Alene det burde være rigeligt til at få dig i teatersædet. Alt i alt kunne vi opleve et veloplagt kongeligt ensemble i en udødelig klassiker. Iscenesættelsen holder stadig, og der er masser af kvalitet i dette års udgave af Svanesøen.

Det Kongelige Teater, Operaen, Store Scene, Ekvipagemestervej 10, 1438 København K

Spilleperiode: 19. september-25. oktober 2025

Set den 19. september 2025

Fotos: Henrik Stenberg

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

https://kglteater.dk/det-sker/sason-20252026/ballet/svanesoen

Dansere: Emma Riis-Kofoed, Andreas Kaas, Jón Axel Fransson, Wilma Giglio, Astrid Elbo, Stephanie Chen Gundorph, Jonathan Chmelensky, Mathieu Rouaux, Schonan Greve, Liam Redhard, Sebastian Pico Haynes, Guilherme de Menezes m.fl. (flere forskellige hold de respektive spilledage)

Dirigent: Robert Houssard (denne aften) og Chanmin Chung

Orkester: Det Kongelige Kapel

Koreografi: Silja Schandorff og Nikolaj Hübbe, efter Marius Petipa og Lev Ivanov (prinsens solo i første akt af Erik Bruhn, ungarsk og italiensk dans af Gregory Dean, russisk og spansk dans af Oliver Marcus Starpov)

Musik: Pjotr Tjajkovskij (Svanesøen, 1876)

Scenografi, lys- og videodesign: Mikki Kunttu

Kostumer: Mia Stensgaard

Videografik: Greenwall Designs AB/David Norström og Viktor Rundlöf

Varighed: Ca. 2 timer og 30 minutter inkl. pause

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *