Anmeldelse: FAME – The Musical, Falkoner Salen (One and Only Musicals)
Af Christian Skovgaard Hansen
One and Only Musicals har denne gang kastet sig over musicalen FAME – The Musical. Musicalen fra 1988 baserer sig på David De Silvas musicalfilm af samme navn fra 1980 og den efterfølgende tv-serie i seks sæsoner.
Handlingen følger en gruppe håbefulde studerende og deres dedikerede lærere på High School of Performing Arts i hjertet af New York. De er de udvalgte talenter og dermed de få, der har fået chancen på skolen. De studerende kommer fra vidt forskellige baggrunde, og de har hver især deres at kæmpe med og mod, så der er store forskelle på, hvor let de falder ind i livet på skolen.

Vi følger de studerendes kamp for at finde deres plads – både på scenen, på skolen og ikke mindst i livet. Fælles for dem er dog drivkraften om at ville udtrykke sig gennem kunsten. Spørgsmålet er blot, om talentet rækker langt nok.
De tre lærere på skolen spilles henholdsvis af Silas Holst, Camilla Bendix og Annette Heick. Alle tre yder fine præstationer med en tilpas tyngde og charme i deres troværdige personskildringer.

Anna Munch synger og danser godt, og hendes Iris Kelly er pæn, men også næsten for pæn, så lidt mere karakter havde ikke gjort noget. Linea Høeg Olsen synger også fantastisk, og hendes Carmen Diaz har en råhed og standhaftighed, men vi fornemmer også den underliggende sårbarhed. Luc Boris André Kouadios Tyrone Jackson har karakter som rebellen, hvis hårde overflade – også – gemmer på en følsom og mere skrøbelig side, så vi indser, at han er meget mere end bare en rebel. Malou Takibo, Anton Vammen, Nicklas Troensegaard og Alberte Kyst gør det også godt som de forskellige studerende. Fra ensemblet må Monica Isa Andersen fremhæves for en sikker præstation.

Lige så god holdet på scenen er, lige så kedelig er Jonas Flys scenografi desværre. Den består mest af et par høje stålkasser/-stilladser, som kan flyttes rundt på scenen, men ofte uden at det tilfører handlingen noget ekstra. Mere levende er Egil Hansens lysdesign, som løfter den lettere triste scenografi, og Jonas Flys tidstypiske kostumer.
Visse steder kan det godt mærkes, at FAME – The Musical har lidt år på bagen, men en række af musicalens temaer er heldigvis universelle, og også i dag kæmper ungdommen med at finde de rette pladser i livet. Handlingen kan derfor stadig sige os noget i dag, selvom denne opsætning godt kunne have tålt, at man havde dykket et spadestik eller to dybere, så persongalleriets udvikling havde fyldt bare lidt mere.
Forlægget er en smule let, og handlingen med skiftene mellem de mange topersoners-scener og de store sang- og dansenumre er lettere forventelig. Frede Gulbrandsens iscenesættelse får dog det hele til at løbe let og elegant afsted, men man savner hist og her det der lille ekstra, der løfter oplevelsen. Musikalsk fejler musicalen dog ikke noget, og i denne version er der tilsat et par ekstra pophits. Musikken leveres af et lille, men absolut velspillende orkester.

Det, der heldigvis holder musicalen oppe, er det gode hold på scenen og Silas Holsts koreografi. Begge deler er i topform, så drømmene får luft under vingerne. De hører – heldigvis – ikke kun til i 1980’erne. Samtidig er det fantastisk at se et nyt, ungt hold med så stor talent, hvor niveauet er højt. Denne version af FAME – The Musical er derfor måske nok lidt for let på de store menneskelige temaer, men i stedet tung på de medvirkendes præstationer.
One and Only Musicals
Falkoner Salen, Falkoner Alle 9, 2000 Frederiksberg
Spilleperiode: 11. september-18. oktober 2025
Forestillingen også på Vejle Musikteater i perioden 22. oktober-2. november 2025 og Musikteatret Holstebro i perioden 7.-19. november 2025
Set den 11. september 2025
Fotos: Miklos Szabo
Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:
https://oneandonlymusicals.dk/shows/musicals/fame-the-musical
Medvirkende: Medvirkende: Silas Holst, Anna Munch, Annette Heick, Camilla Bendix, Luc Boris André Kauadio, Christian Iversen, Malou Takibo, Nicklas Troensegaard, Linea Høeg Olsen, Alberte Kyst, Anton Wammen, Oscar Stahlfest, Simon Glæsel, Bolette Overgaard, Hannibal Koch, Sophia Ahlm Bircow, Marie Mourier og Tobias Arentoft Gräs
Idé og udvikling: David De Silva
Manuskript: Jose Fernandez
Tekster: Jacques Levy
Musik: Steve Margoshes samt Dean Pitchford og Michael Gore
Oversættelse: Ina Bruhn
Oversættelse sangtekster: Ina Bruhn og Joakim Pedersen
Instruktion: Frede Gulbrandsen
Scenografi og kostumedesign: Jonas Fly
Lysdesign: Egil Hansen
Lyddesign: Tim Høyer
Koreografi: Silas Holst
Kapelmester: Joakim Pedersen
Varighed: Ca. 2 timer og 15 minutter inkl. pause
Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod
Følg os på Instagram:
@ungt_teaterblod


