Anmeldelse: Meter i sekundet, Folketeatret (Folketeatret og Aalborg Teater)

Anmeldelse: Meter i sekundet, Folketeatret (Folketeatret og Aalborg Teater)

Af Kirstine Harloff Birckner under medvirken af Christian Skovgaard Hansen

Folketeatret er lykkedes overordentligt godt med at lave en sjov, hjertevarm, feel-good teaterforestilling over kæmpesuccesen ”Meter i sekundet” – en roman skrevet af Stine Pilgaard, og som efterfølgende er blevet filmatiseret af Hella Joof. I Folketeatrets dramatisering bliver historien endnu en gang gjort levende på scenen ved hjælp af et velspillende cast, en god portion humor, munter musik og fællessang med publikum.

Meter i sekundet er produceret i samarbejde med Aalborg Teater, hvor den blev opført i foråret 2025 – hvis du har lyst, kan du læse vores anmeldelse af forestillingen i Aalborg her.

Vi er havnet midt på Velling Højskole til den første dag for et nyt sæt højskoleelever, der vælter glade ind fra alle sider og mødes på scenen med skolens lærere til aftenens første fællessang, hvor publikum er inviteret til at synge med. Stemningen er god, og med dén start er der lagt i kakkelovnen til en underholdende aften – og det blev det i den grad også.

Du kender nok allerede historien om et kærestepar – to nybagte forældre i starten af 30’erne – der rykker deres liv op med rode og flytter fra København til Vestjylland. Her venter der dem en helt ny tilværelse, for Rasmus har fået job som lærer på en højskole i Velling. Hvor han stortrives i deres nye liv, er situationen anderledes for hovedpersonen (Marie i bogen, men uden navn i forestillingen), som ikke rigtig kan finde sig til rette i Velling, også kendt som de korte sætningers land. Da hun bliver tilbudt pladsen som brevkasseredaktør på det lokale blad, begynder hun dog at finde en form for mening i den ellers noget grå og vindblæste hverdag.

Det er en skøn og medrivende fortælling om den store kulturforskel, der trods vores lille land eksisterer mellem storby og provins, samt om at møde andre mennesker, der er anderledes end en selv, med et åbent sind.

Den historie træder også tydeligt frem i Folketeatrets udgave med Anastasia Holst Nørlund i spidsen som iscenesætter. Der er selvfølgelig en hel bog og dertilhørende sange at læne sig op ad, som gør nogle valg i iscenesættelsen lettere. Samtidig formår Nørlund at holde forestillingen skarp og tjep, og selvom man (måske) kender handlingen, formår den alligevel at tryllebinde med god hjælp fra den herlige vestjyske humor og det skarpe skuespillerhold. Det er også godt tænkt at inddrage publikum til fællessang, som er med til at skabe en fællesskabsfølelse i hele salen.

Der er utrolig mange velfungerende og sjove øjeblikke i Meter i sekundet. Blandt andet møder vi de lokale kørelærere, hvoraf de to første til stor morskab må give op på at lære hovedpersonen at køre bil, mens det til nød og næppe lykkes for den sidste. Der er de ustyrlige, forvoksede babyer i dagplejen, som må siges at være et meget akkurat billede på den opgave, det er at passe børn. Og så er der hendes ihærdige forsøg på rent faktisk at tale om andet end vejret nede i supermarkedet, men som dog falder helt til jorden blandt de ordknappe vellingboere.

I centrum for disse øjeblikke og forestillingen generelt står Karla Rosendahl, som spiller hovedpersonen – et supergodt match til denne rolle. Hun er knivskarp til at formidle følelsen af at være fanget i en verden, man ikke helt kan blive klog på. Ligeledes gør det øvrige cast det strålende, hvor især Pernille Schrøders portrættering af en hjertelig højskoleforstander og dagplejemor gjorde indtryk.

Som nævnt har vi også set forestillingen i Aalborg. Det virker til, at forestillingen her på Folketeatret har fået en kærkommen opstramning ved den nye iscenesætter, Anastasia Holst Nørlund. Samtidig virker holdet til at have et bedre samspil denne gang. Det gør, vi faktisk føler, at ”Vi vil – i Velling” denne gang.

Katrine Gjerding, som står bag scenografien, har visualiseret settingen ved hjælp af en stor måne som baggrund sammen med nøgne, vindblæste træer og en let tåge. Det understreger i høj grad hovedpersonens oplevelse af nærmest at være havnet på en anden planet, hvor alting føles anderledes end det, hun kender i København. Skiftet til de øvrige scener sker gennem ganske få, men virkningsfulde rekvisitter. Fx udgør ”supermarkedet” et kasseapparat og nogle reoler med varer, der er blevet påmønstret skuespillernes kostumer. Det fungerer overraskende godt.

Meter i sekundet er et tiltrængt humoristisk indslag på den danske teaterscene, hvor man går ud af teatersalen med en varm fællesskabsfølelse. Nogle vil måske efterspørge noget dramatisk tyngde, men lige præcis denne forestilling er med til at sætte to streger under, at teater også gerne ”bare” må være sjovt, muntert og underholdende.

Folketeatret og Aalborg Teater

Folketeatret, Store Scene, Nørregade 39, 1165 København K

Spilleperiode: 29. januar–15. marts 2026

På turné i resten af landet i perioden 26. marts-19. maj 2026

Set den 7. februar 2026

Fotos: Büro Jantzen

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

https://www.folketeatret.dk/forestillinger-events/meter-i-sekundet

Medvirkende: Karla Rosendahl, Joachim Bach Rosendal, Rikke Westi, Tom Jensen, Ida Mia Appel, Pernille Schrøder, Bolette Nørregaard Bang og Niels Anders Manley

Forfatter: Stine Pilgaard

Dramatisering: Jens Christian Lauenstein Led

Iscenesættelse: Anastasia Holst Nørlund

Scenografi: Katrine Gjerding

Kapelmester: Jakob Lindbirk

Musikere: Anton Johannes Hejl, Hal Parfitt Murray og Villads Hoffmann

Varighed: Ca. 2 timer og 35 minutter inkl. pause

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *