Anmeldelse (re-anmeldelse): Nøddeknækkeren, Det Kongelige Teater

Anmeldelse (re-anmeldelse): Nøddeknækkeren, Det Kongelige Teater

Af Henriette Devantier

Juleballetten over dem alle, Nøddeknækkeren, kan i denne søde juletid opleves på Det Kongelige Teaters Gamle Scene. Det er den amerikanske koreograf George Balanchines version, der udfolder sig på scenen, og det er til at mærke de stærke traditioner, der kredser om netop denne forestilling både på scenen og blandt publikum.

Der var en ganske særlig summen i salen, da jeg søndag sen eftermiddag satte mig i de røde plyssæder. Nøddeknækkeren er udover sin scenemagi også magisk i den forstand, at den samler alle generationer – lige fra de yngste julenisser til de ældste.

Jeg havde også fornøjelsen af at opleve Nøddeknækkeren i samme opsætningsidst, den blev genopsat for to år siden, og min anmeldelse kan læses her. Min anmeldelse fra 2017 gør sig stadig gældende, og Nøddeknækkeren overbeviser mig stadig.

Denne aften var solodanserinde Caroline Baldwin på scenen i rollen som Sukkerfe, Astrid Elbo som dugdråbe og Gregory Dean som Sukkerfeens kavaler. Tre dygtige dansere, der sammen med korpset løftede forestillingen fra sin ellers pantomimiske stil. Også en kæmpe cadeau til balletbørnene fra Det Kongelige Teaters Balletskole. Balletten er i høj grad bygget op om børnene og set fra børnenes univers, og denne synsvinkel bar balletbørnene med flot teknik og scenisk overskud.

Det er ikke de store kunstneriske sanser, der vækkes under Nøddeknækkeren. Opsætningen er i og for sig ganske banal, men samtidig også lige til og let tilgængelig, hvilket gør den så populær. Med Nøddeknækkeren på programmet, mener jeg heller ikke, at der skal rokkes ved noget. Forestillingens kerne er netop traditioner og den julemagi, den videreformidler, og det er det, der gør Nøddeknækkeren så ganske særlig.

Det Kongelige Teater, Gamle Scene, Kongens Nytorv 9, 1050 København K

Spilleperiode: 27. november-22. december 2019

Forestillingen kan derefter opleves i Århus den 29.-30. december 2019

Set den 1. december 2019

Fotos: Henrik Stenberg

Lyst til at købe en billet? Læs nærmere her:

https://kglteater.dk/det-sker/sason-20192020/ballet/noddeknakkeren/?id=25404

Medvirkende: Denne aften: Caroline Baldwin, Gregory Dean, Astrid Elbo, Freja Vibe-de, Tobias Jørgensen, Benjamin Buza m.fl. Andre aftener: Holly Dorger, Wilma Giglio, Emma Riis-Kofoed, Kizzy Matiakis, Stephanie Chen Gundorph, Marcin Kupinski, Ale-xander Bozinoff, Guilherme De Menezes, Jonathan Chmelensky, Jón Axel Fransson, Samuel Zaldivar, Lena-Maria Gruber, Elenora Morris, Silvia Selvini, Ida Praetorius m.fl.

Koreografi: George Balanchine

Musik: Pjotr Tjajkovskij

Scenografi og kostumer: Anthony Ward

Lysdesign: Anders Poll

Orkester: Copenhagen Phil (denne aften) eller Det Kongelige Kapel

Dirigent: Christian Øland og Jakob Hultberg

Varighed: Ca. 2 timer og 10 minutter inkl. pause

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *