Teaterblik: Figaros Bryllup – for skolebørn, Opera Hedeland

Teaterblik: Figaros Bryllup – for skolebørn, Opera Hedeland

Af Henriette Devantier

Coronapandemien har vendt op og ned på den verden, vi kendte, men pandemien har også bragt nye muligheder med sig. Fredag formiddag streamede Opera Hedeland Mozarts kendte opera Figaros Bryllup ud til skolebørn i hele landet. Konceptet pakkede de ind i en bryllupsinvitation og kaldte det ”Skolebørn inviteres til bryllupsfest uden smittefare”.

Opera Hedeland kendes bedst for sine store, flotte operaopsætninger under åben himmel på amfiteatret nær Hedehusene om sommeren. Med denne opsætning af Figaros Bryllup har de både skiftet format og målgruppe. Med skolebørnene, der fulgte med i klasserne, for øje var opsætningen kortet ned til en time, fremført på dansk og med undertekster.

Tjeneren Figaro skal giftes med tjenestepigen Susanna, men Greven mener, at han har ret til en nat med hende først, og Grevinden prøver at redde sit skrantende ægteskab. Selvfølgelig skal de umådeligt meget igennem for, at det til sidst kan ende lykkeligt.

Skoleforestillingen er instrueret af Freja Friberg Lyme. Hun har måttet være kreativ, i og med at den oprindelige udgave af Figaros Bryllup er fuld af en masse problemer og lange forviklinger. I denne videoopsætning centrerer det essentielle drama sig om selve bryllupsfesten og dennes følger ved højbordet. Scenen var sat i Roskilde Klosters riddersal.

De bærende roller som Figaro og Susanna blev sunget af David Kragh Danving og Cassandra Lemoine iført kjole og hvidt og brudekjole. Det var autentisk, og de var velsyngende. Figaro, Susanna og de øvrige sangere havde følgeskab af musikere, der agerede bryllupsorkester, og dermed gled elegant ind i fortællingen.

Udover at være henvendt til skoleelever, er denne opsætning af Figaros Bryllup også en fin lille introduktion til operaens verden. For operanybegynderen findes der altså her en let spiselig og overkommelig version af en af operaverdenens største klassikere. Nok er konceptet anderledes, men musikken og grundessensen af handlingen er den samme – om end denne version fremføres på dansk og ikke italiensk.

Med denne opsætning leverer Opera Hedeland kunst til døren – eller til klasselokalet. De danske skolebørn får let og uden besvær indsigt i klassisk kultur, der ovenikøbet er produceret til deres målgruppe. I forbindelse med forestillingen er der udarbejdet undervisningsmateriale specielt til denne opsætning af Figaros Bryllup. Nok foregår det ikke i levende live på f.eks. Operaens Store scene, men alle elementerne for en operaoplevelse er til stede.

Jeg håber, at morgendagens teatergængere har fået én på opleveren og forhåbentlig blod på tanden til mere opera. Måske er de heldige, at Opera Hedeland gør dette til en tilbagevendende tradition.

Pixiudgaven af Figaros Bryllup kan blandt andet ses og høres på Opera Hedelands YouTube-profil her.

Foto: Mikael Schlosser

Medvirkende

SOLISTER

Susanna: Cassandra Lemoine

Figaro: David Kragh Danving

Greven: Frederik Rolin

Grevinden: Yana Kleyn

Cherubina: Mia Bergström

Bartolo: Johann Dornwald

Marcellina: Elenor Wiman

Barn: Birk Løike

KUNSTERISK TEAM OG MUSIKERE

Instruktør: Freja Friberg Lyme

Dirigent: Bo Kristensen

Violin 1: Karen Johanne Pedersen

Violin 2: Sofie Hjort

Bratsch: Deanna Said

Cello: Hannah-rae Hampson

Fløjte: Julius Ditlevsen

Obo: Maria Lundbak

Klarinet: Simon Kovacs

Fagot: Sara Bulili

Klaver/repetitør: Mattias Branner

Følg os på Facebook:
https://www.facebook.com/ungtteaterblod

Følg os på Instagram:

@ungt_teaterblod

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *